Čo je to kremelina?
2.3.2017

Čo je to kremelina?

Kremelina je nespevnená prehistorická sypká hornina, ktorá je tvorená väčšinou opálovým schránkami mikroskopických jednobunkových rias – rozsievok. Drobné riasy, rozsievky, počas dlhých rokov vytvárali svoje kremičité schránky, ktoré sa tisícky rokov ukladali na dne vodných plôch, kde skameneli. Vytvorili tak hmotu, hrajúcu dôležitú úlohu pre všetky živé organizmy na svete. Tieto malé a nenápadné vodné rastliny sú mimoriadne dôležitou súčasťou svetového ekosystému.

Zázrak menom kremelina

Skamenené telá týchto rias sa pri ťažbe melú do jemnej múčky a výsledkom je produkt s viac ako 1 500 rôznymi možnosťami použitia. Rozsievkam sa hovorí po latinsky diatomaceae, a po anglicky diatoms. Vďaka tomu je kremelina známa aj pod označením diatomická zemina, diatomit, diatomaceous earth, DE alebo rozsievková zemina.

História

História rozsievok siaha až do obdobia jury, významné ložiská vznikli v treťohorách. Rozsievky vznikajú aj v dnešnej dobe v sladkovodnom i morskom prostredí chudobnom na uhličitan vápenatý. Diatomity vznikajú najmä v chladnejších oblastiach so zmiešanou (brakickou) vodou. Významné výskyty na území Európy sú väčšinou neogénneho veku, zväčša sladkovodného pôvodu a pochádzajú z vôd s veľmi nízkou salinitou, slanosťou a nízkou koncentráciou minerálnych látok. Sladkovodné diatomity sa vyznačujú nízkou kryštalizáciou. Existenciu veľkého množstvo rozsievok v takýchto vodách podmieňuje vysoký obsah SiO2. Práve obsah oxidu kremičitého je kľúčový pre využiteľnosť kremeliny pre ľudí, zvieratá, domácnosť a záhradu.

Zloženie

Kremelina je veľmi jemnozrnný, práškový až ílovitý sediment. Okrem schránok rozsievok sú v kremeline v závislosti od druhu zastúpené aj ílové minerály, najčastejšie kaolinit a illit, ilový minerál z oddelenia fylosilikátov. Podľa obsahu prímesí býva zelenkavá, šedá až hnedastá. Ak je čistá bez prímesí, má bielu alebo šedú farbu.

 

 

 

Zaujímavé

Dokonca sa využíva už veľmi dlhý čas. Zaujímavý objav sa podaril Alfredovi Nobelovi v roku 1866. Nobel objavi, že výbušný nitroglycerin je omnoho stabilnější, ak je absorbovaný pórovitými schránkami kremeliny. Zistil, že keď zmieša dynamit s kremelinou, je možné ho bezpečnejšie a jednoduchšie prepravovať. V roku 1867 získal patent na zmes kremeliny a nitroglycerinu. Svoj objav nechal patentovať pod názvom dynamit. 

Využitie

To je len jedno využitie mimoriadne zaujímavej látky s nečakanými, často až protikladnými účinkami. Kremelina ponúka okolo 1500 možností využitia. Kvôli jej zaujímavým účinkom a širokým možnostiam použitia sa o diatomickej zemine hovorí stále častejšie. Ponúka účinky, ktoré musíš vyskúšať na sebe, svojom zdraví, zvieratách, v domácnosti a záhrade aj ty!

Zdroj: fda.gov, richsoil.com, daviddarling.info, nanozine.org

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

 

Každý rok sa v oblasti zdravej výživy objavia noví kandidáti na superpotraviny roka. Uznávaný výživový špecialista Steph Lowe zverejnil zoznam potravín, ktoré budú patriť, nielen medzi milovníkmi zdravého životného štýlu, k najvyhľadávanejším. Ktoré superpotraviny budú excelovať v tomto roku? 

Čo je na kremeline také zvláštne? Čim je výnimočná? Ak si sa už o kremeline niečo dozvedel, asi ťa zaujímajú odpovede na tieto otázky. Zaujímavé je najmä to, že za jej účinkami, tak ako v prípade iných zázračných produktov, nestoja žiadne zázraky. Spôsob fungovania kremeliny je, spolu s dôvodom jej pozitívnych účinkov, dobre známy a jednoduchý. Nie je za tým nič iné ako sila prírody. Aký má užívanie kremeliny dopad na organizmus? 

Pre tehotné ženy platia veľké obmedzenia. Týkajú sa aj bežne dostupných prostriedkov na riešenie menej závažných zdravotných problémov. Tehotné nesmú užívať ani niektoré bylinkyprírodné doplnky výživy. Môžu kremelinu užívať tehotné ženy? Kremelina je mimoriadne vhodná pre ženy v menopauze, a dokonca aj pre tehotné ženy! Čo by mali budúce mamičky vedieť a aké sú výhody užívania kremeliny v tehotestve

Odfajknutím súhlasíte so spracovaním vaších cookies!