Čo je to kremelina?
2.3.2017

Čo je to kremelina?

Kremelina je nespevnená prehistorická sypká hornina, ktorá je tvorená väčšinou opálovým schránkami mikroskopických jednobunkových rias – rozsievok. Drobné riasy, rozsievky, počas dlhých rokov vytvárali svoje kremičité schránky, ktoré sa tisícky rokov ukladali na dne vodných plôch, kde skameneli. Vytvorili tak hmotu, hrajúcu dôležitú úlohu pre všetky živé organizmy na svete. Tieto malé a nenápadné vodné rastliny sú mimoriadne dôležitou súčasťou svetového ekosystému.

Zázrak menom kremelina

Skamenené telá týchto rias sa pri ťažbe melú do jemnej múčky a výsledkom je produkt s viac ako 1 500 rôznymi možnosťami použitia. Rozsievkam sa hovorí po latinsky diatomaceae, a po anglicky diatoms. Vďaka tomu je kremelina známa aj pod označením diatomická zemina, diatomit, diatomaceous earth, DE alebo rozsievková zemina.

História

História rozsievok siaha až do obdobia jury, významné ložiská vznikli v treťohorách. Rozsievky vznikajú aj v dnešnej dobe v sladkovodnom i morskom prostredí chudobnom na uhličitan vápenatý. Diatomity vznikajú najmä v chladnejších oblastiach so zmiešanou (brakickou) vodou. Významné výskyty na území Európy sú väčšinou neogénneho veku, zväčša sladkovodného pôvodu a pochádzajú z vôd s veľmi nízkou salinitou, slanosťou a nízkou koncentráciou minerálnych látok. Sladkovodné diatomity sa vyznačujú nízkou kryštalizáciou. Existenciu veľkého množstvo rozsievok v takýchto vodách podmieňuje vysoký obsah SiO2. Práve obsah oxidu kremičitého je kľúčový pre využiteľnosť kremeliny pre ľudí, zvieratá, domácnosť a záhradu.

Zloženie

Kremelina je veľmi jemnozrnný, práškový až ílovitý sediment. Okrem schránok rozsievok sú v kremeline v závislosti od druhu zastúpené aj ílové minerály, najčastejšie kaolinit a illit, ilový minerál z oddelenia fylosilikátov. Podľa obsahu prímesí býva zelenkavá, šedá až hnedastá. Ak je čistá bez prímesí, má bielu alebo šedú farbu.

 

 

 

Zaujímavé

Dokonca sa využíva už veľmi dlhý čas. Zaujímavý objav sa podaril Alfredovi Nobelovi v roku 1866. Nobel objavi, že výbušný nitroglycerin je omnoho stabilnější, ak je absorbovaný pórovitými schránkami kremeliny. Zistil, že keď zmieša dynamit s kremelinou, je možné ho bezpečnejšie a jednoduchšie prepravovať. V roku 1867 získal patent na zmes kremeliny a nitroglycerinu. Svoj objav nechal patentovať pod názvom dynamit. 

Využitie

To je len jedno využitie mimoriadne zaujímavej látky s nečakanými, často až protikladnými účinkami. Kremelina ponúka okolo 1500 možností využitia. Kvôli jej zaujímavým účinkom a širokým možnostiam použitia sa o diatomickej zemine hovorí stále častejšie. Ponúka účinky, ktoré musíš vyskúšať na sebe, svojom zdraví, zvieratách, v domácnosti a záhrade aj ty!

Zdroj: fda.gov, richsoil.com, daviddarling.info, nanozine.org

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

 

Zlúčeniny kremíka sa nachádzajú v každej časti vesmíru (zemská kôra, pôda, horniny). Po kyslíku je kremík najvyskytovanejšou látkou vo vesmíre. Kremík má nezastupiteľný význam pre fungovanie vesmíru, nášho tela a pevného zdravia. Užívanie kremeliny je jednoduchý, prírodný a lacný spôsob dopĺňania kremíka. 

Čo je na kremeline také zvláštne? Čim je výnimočná? Ak si sa už o kremeline niečo dozvedel, asi ťa zaujímajú odpovede na tieto otázky. Zaujímavé je najmä to, že za jej účinkami, tak ako v prípade iných zázračných produktov, nestoja žiadne zázraky. Spôsob fungovania kremeliny je, spolu s dôvodom jej pozitívnych účinkov, dobre známy a jednoduchý. Nie je za tým nič iné ako sila prírody. Aký má užívanie kremeliny dopad na organizmus?



 

Každý deň prichádzame do styku s veľkým množstvom toxínov nielen z ovzdušia, vody a znečisteného životného prostredia, ale aj z potravín a látok, ktoré vstrebávame do svojho tela. Ľudské Telo má prirodzenú schopnosť očisty. Táto schopnosť však je s nárokmi moderného života obmedzená a často nedostatočná. Výsledkom je neschopnosť tela poradiť si s následkami zanesenia organizmu. Ako telu pomôcť a uľahčiť potrebné detoxikačné procesy? Ako môže pomôcť kremelina? 

Odfajknutím súhlasíte so spracovaním vaších cookies!