Praktický spôsob aplikácie kremeliny + pravidlá bezpečného používania
9.4.2017

Praktický spôsob aplikácie kremeliny + pravidlá bezpečného používania

O bezpečnosti kremeliny koluje niekoľko mýtov. Prečo je kremelina úplne bezpečná a ako postupovať pri použití? Čo by si mal vedieť pred začatím použitia v domácnosti a na záhrade? V článku nájdeš skvelý tip na bezpečný a praktický spôsob aplikácie kremeliny!

V tomto článku sa budem snažiť načrtnúť základné piliere použitia kremeliny a odstrániť niekoľko mýtov o kremeline.

Dôležité: Uisti sa, že máš kremelinu

Pri výbere potravinárskej kremeliny dbaj na to, aby bola schválená organizáciou FDA a má „GRAS“ označenie, ktoré deklaruje, že je bezpečná na užívanie. Výrobcovia uvádzajú aj iné certifikáty, tieto 2 by však mali byť hlavnými piliermi výberu kremeliny.

Viac sa dozvieš tu:

Ako vybrať diatomickú zeminu? Čo treba vedieť?

http://www.diatomicka-zemina.sk/co-je-to-kremelina

http://www.diatomicka-zemina.sk/sila-prirody-sila-kremeliny

http://www.diatomicka-zemina.sk/je-diatomicka-zemina-bezpecna-na-konzumaciu

http://www.diatomicka-zemina.sk/preukazane-vysledky-uzivania-kremeliny

Mýtus č.1: Kremelina je nebezpečná na konzumáciu

Iné druhy, napríklad kremelina používaná na filtráciu bazénov, sú podrobené ošetreniu, ktoré spôsobí, že oxid kremičitý skryštalizuje. Tým vzniká látka, ktorá je veľmi účinná ako filter, ale je mimoriadne nebezpečná na manipuláciu. Tieto malé kryštály oxidu kremičitého môžu spôsobiť vážne poškodenie dýchacích ciest. Netreba si však zamieňať kremelinu určenú na filtračné účely s potravinárskou kremelinou!

Tip:

Podľa preferovaného spôsobu využitia sa vždy dodatočne uisti, že sa skutočne jedná o produkt vhodný na vybraný spôsob využitia, teda konzumáciu alebo na aplikáciu v domácnosti a na záhrade, prípadne, že nedržíš v rukách kryštalizovanú kremelinu určenú na filtráciu bazénov! 

Bezpečnosť kremeliny

Potravinárska kremelina je úplne bezpečná potravina, ale existuje rad opatrení, ktoré by si mal mať na pamäti pri manipulácii. Potravinárska kremelina je veľmi jemný biely prášok. Tento prášok je náchylný na rozvírenie vo vzduchu a môže byť potenciálne dráždivou látkou pre dutiny, oči alebo dýchacíe cesty.

Kontakt kremeliny so sliznicami

Kremelina vďaka svojej absorpčnej schopnosti môže vysušiť oči a sliznice. Ak sa kremelina dostala do priameho kontaktu s očami, treba na to pamätať a vypláchnuť oči studenou vodou. V prípade, že podráždenie pretrváva, čo je veľmi ojedinelé a bude skôr spôsobené inou chemickou látkou, vyhľadaj zdravotnícke zariadenie.

Mýtus č. 2: Kremelina poškodzuje zdravie

V prípade kremeliny určenej k domácemu použitiu a konzumácii, nedochádza k poškodeniu zdravia. Dokonca ani pracovníci pracujúci pri ťažbe kremeliny, ktorí sú vystavení čiastočkám vo vzduchu dlhodobo, nepotvrdili pochybnosti o zdravotnej bezpečnosti. Tieto obavy sú spôsobené spomínaným omylom a zamieňanímkryštalickou kremelinou, používanou na filtrovanie bazénov, ktorej vdychovanie je nebezpečné.

Zásady použitia a bezpečnostné opatrenia

Aj napriek minimálnemu riziku, je vhodné pri aplikácii kremeliny v domácnosti a na záhrade vo väčších množstvách používať ochranné pomôcky. Čiastočky kremeliny sa ľahko vo vzduchu zvíria, zamedzí sa však akémukoľvek vysušovaniu slizníc. Ako sa chrániť? Postačí bežné bezpečnostné vybavenie, rukavice, respirátor a ochranné okuliare.

Dobrá rada nad zlato – mimoriadne jednoduchý spôsob aplikácie

Ešte jedna pomôcka dokáže minimalizovať vírenie kremeliny a potenciálnu dráždivosť na minimum! Tento skvelý tip je pri aplikácii mimoriadne jednoduchým a praktickým riešením . Stačí kremelinu rozmiešať s vodou a jednoducho rozstriekať na potrebnú plochu rozprašovačom. Zamedzí sa tak zvíreniu kremeliny do ovzdušia. Ak sa chystáš aplikovať kremelinu na väčšiu plochu, použi bežný záhradný rozprašovač.

Pomer miešania kremeliny s vodou

Aký pomer miešania v tom prípade zvoliť? Stačí rozmiešať ¼ šálky kremeliny s 3 šálkami vody, naliať to rozprašovača a rozprášiť na požadovanú plochu bez rizika podráždenia alebo vysušenia slizníc. Kremelina je skvelý prírodný pomocník. Jej aplikácia nemôže byť jednoduchšia! 

Video: Tip na bezprašný spôsob aplikácie kremeliny v domácnosti a záhrade

Video: Aplikácia kremeliny na sucho

Zdroj: eatlocalgrown.com, gardeningknowhow.com

*Zuzana 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ 

Kremelina sa skladá z jemne namletých častí miniatúrnych organizmov - rozsievok. Tieto mikroskopické organizmy vysušujú exoskeletony, schránky hmyzu a škodcov mechanicky – kontaktom s kremelinou. Kremeliná pôsobí mechanicky, nie chemicky ako väčšina používaných preparátov, ktoré škodia prírode aj tvojmu zdraviu. Vyskúšaj prírodný spôsob boja proti škodcom!

Odfajknutím súhlasíte so spracovaním vaších cookies!