Superpotraviny roka
28.2.2017

Superpotraviny roka

Každý rok sa v oblasti zdravej výživy objavia noví kandidáti na superpotraviny roka. Uznávaný výživový špecialista Steph Lowe zverejnil zoznam potravín, ktoré budú patriť, nielen medzi milovníkmi zdravého životného štýlu, k najvyhľadávanejším. Ktoré superpotraviny budú excelovať v tomto roku? 

1. Aktívne uhlie

Aktívne uhlie ponúka niekoľko úžasných zdravotných benefitov. Najčastejšie býva spomenuté v súvislosti so zlepšením tráviacich funkcií a schopnosťou znižovania a odstraňovania plynatosti. Taktiež sa vďaka abrazívnemu účinku používa na prírodné bielenie zubov. Škvrny na zuboch od kávy a vína nemajú šancu! Už pri prvej aplikácii je viditeľný rozdiel v odstranení zubného povlaku. To sú len niektoré z úžasných použití aktívneho uhlia!

2. Želatína

Želatína je živočíšny produkt bohatý na aminokyseliny prolín a glycín. Tieto aminokyseliny zvyšujú vylučovanie žalúdočných štiav, ktoré zabezpečujú vstrebávanie živín a znižuje zápal.

Želatína je fantastická pre rovnováhu trávenia, efektívne spaľovanie metabolizmu, regeneráciu svalov po cvičení, zdravie kĺbov, podporu imunitného systému, a taktiež je výbornou výživou pre silné vlasy a nechty.

Každého z nás občas prepadne chuť zamaškrtiť si. Vyskúšaj tieto zdravé želé cukríky s prídavkom kurkumy! Okrem sviežej citrónovej chuti ťa prekvapí aj to, že ti skutočne pomôžu naštartovať cyklus bezproblémového trávenia.

Neveríš? Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že účinkami hravo porazia drahé preparáty z lekárne! Vyskúšaj fantastické protizápalové a liečivé účinky „obyčajnej“ želatíny! Omyl, hovoríme o superpotravine roka!

Môj tip: 

Ak hľadáš vegánsku cestu, namiesto želatíny použi riasu Agar-Agar. Agar je látka na rastlinnej báze a poslúži rovnako ako želatína.

3. Múka zo zelených banánov (bezlepková)

Banány patria medzi najviac konzumované druhy ovocia po celom svete. V krajinách kde sa pestujú, sú zelené banány základným zdrojom potravy. Zlepšujú trávenie, nastoľujú rovnováhu prospešných črevných baktérií a zlepšujú celkový zdravotný stav čriev.

Hlavnou vlastnosťou múky zo zelených banánov je obsah rezistentného škrobu. Rezistentné škroby sa nerozdeľujú počas trávenia v tenkom čreve, ale baktérie ich rozkladajú v hrubom čreve. Pri tomto procese vznikajú prospešné mastné kyseliny s krátkym reťazcom, z ktorých najznámejší je mastná kyselina Omega 3.

Mimoriadne dôležitá je aj prítomná kyselina butyrátová, ktorá pomáha udržiavať zdravie v hrubom čreve, znižuje zápaly a optimalizuje metabolizmus. Táto múka sa vyrába sa len z nedozretých zelených banánov a je jedným z najväčších zdrojov 5-hydroxytryptofánu (5-HT P). Čo to je? Látka, ktorá vyvažuje našu náladu a zlepšuje kvalitu spánku. Dobre vedieť, čo povieš? :)

Múka zo zelených banánov má vysokú nutričnú hodnotu. Je vynikajúcim zdrojom draslíka, horčíka a železa. Ako túto novú superpotravinu konzumovať? Múku zo zelených banánov je možné používať samostatne alebo zmiešaním s inými múkami.

Stačí ju pridať do smoothie, použiť ju na prípravu palacinkového cesta alebo len rozmiešať vo vode a konzumovať na dennej báze. Výborne sa hodí ako zložka ovsených kaší, detských výživ, na zahustenie polievok a omáčok.

Je vhodná aj pre rôzne diéty ako napr. diabetická, stredomorská, diéta podľa krvných skupín, Atkinsonova diéta, bezlaktózová diéta alebo paleolitná diéta. Táto bezlepková múka je tiež vhodná pre celiatikov a pri rôznych potravinových intoleranciách.

Ak ťa zaujíma návod na superpalacinky zo superpotraviny roka, napíš do komentára. Poznám recept na výborné a chutné palacinky z múky zo zelených banánov. Superpalacinky mám odskúšané a chutia aj návštevám! PS: Nehovor, že sú z múky zo zelených banánov. :)

4. Modrozelené riasy  a "Smurf lattes"

Konzumácia rias sa stala kvôli benefitom na zdravie mimoriadne vyhľadávaným spestrením jedálnička. Bolo preukázané, že modrozelené riasy podporujú imunitný systém, znižujú zápal, pôsobia proti predčasnému starnutiu buniek, znižujú hladinu triglyceridov a chránia pred oxidačným stresom. Tieto farbou zaujímavé riasy môžu byť konzumované ako doplnok stravy vo forme kapsúl alebo vo forme prášku. Hitom pre rok 2017 sa stanú takzvané "Smurf lattes," ktoré si získajú veľkú popularitu a budú sa podávať v kaviarňach po celom svete. Kto vie, čo to je? Priznám sa, netuším. Vyhľadávané budú vraj najmä mladou generáciou a budú ich podávať najlepšie (nielen) hipsterské kaviarne. Ochutnať ružové, modré a zelené latte určite chcem! A ty?

5. Kremelina –zázrak prírody

Kremelina, inak známa ako diatomická zemina, diatomaceous earth, DE, diatomit alebo „fossil shell powder,“ je moja srdcovka. Inými slovami, favorit tejto silnej päťky a skutočný zázrak prírody, ktorý ti zaručene zlepší kvalitu života!

Je to ten druh produktu, o ktorého účinkoch chceš napísať knihu, natočiť dokument, zvažuješ rozoslať na more tisícky fliaš s odkazom o jej účinkoch, pretože zrazu máš aj vďaka nej energiu na všetky svoje sny a nesplnené plány.

Na tejto stránke nájdeš prudko návykové, a predsa zdraviu prospešné čítanie pretkané zaujímavými informáciami, radami a tipmi pre všetkých, ktorým tento jemne namletý zázračný prášok privial osud do cesty!

Ani ty neveríš, že sa to dá? Skutočne môže väčšina z nás skvalitniť naše životy jedným jednoduchým krokom? Áno, viem o čom hovorím, užívam kremelinu a mám tento zázrak zdravia poctivo odskúšaný na sebe a širokom dvojnohom aj štvornohom okolí, v domácnosti aj na záhrade. Ale to je iný príbeh. Viac o úžasnej kremeline v ďalšom článku. :)

Zdroj: Steph Lowe bodyandsoul.com.au

Ako bonus recept na úžasné zdravé "supercukríky." :)

Zdravé citrónové želé cukríky rýchlo a ľahko

Suroviny:

  • 1/3 šálky vody
  • 3 1/2 lyžice práškovej želatíny  alebo agaru
  • 2 lyžičky ryžového sladu alebo sirupu
  • 1 lyžička za studena lisovaného extra panenského kokosového oleja
  • 1/4 lyžičky kurkumy
  • Šťava z polovice citróna

Štipka morskej soli

Postup prípravy:

  1. Želatínu rozmiešaj v ⅓ šálky studenej vody a nechaj tuhnúť minimálne 5 minút, kým nedosiahne tekutina konzistenciu gélu. Tekutina bude rýchlo tuhnúť, preto s ňou treba rýchlo pracovať.
  2. Zahrej ryžový slad alebo sirup, pridaj do hrnca kokosový olej, kurkumu, citrónovú šťavu a soľ. Želatínu poriadne vymiešaj a odstráň z tepla.
  3. Zmes nalej do pohára alebo plastovej nádoby o rozmeroch približne 10 x 15 centimetrov. Nechaj asi tak hodinu tuhnúť a nakrájaj na malé štvorčeky.

Pripravené zdravé cukríky môžeš skladovať v chladničke po dobu 5 až 7 dní. Denne nezabudni „užiť“ 3 až 4 kúsky. Mňam!

*napísala Zuzana

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Prečo pri užívaní kremeliny nehrozí predávkovanie? Telo prebytočnú kremelinu z tela jednoducho vylúči. Sú známe nejaké vedľajšie účinky užívania kremeliny? V článku sa dozvieš odpovede na tieto a ďalšie dôležité otázky. Je len na tebe, či sa rozhodneš zistiť viac a postupne prehlbovať poznanie a rozširovať spôsoby použitia.

Objavil si, že diatomická zemina existuje. Dozvedel si sa o množstve ľudí, ktorým pomohla a, tak ako ja kedysi, si sa rozhodol diatomickú zeminu vyskúšať. Určite ťa zaujíma správny čas užívania diatomickej zeminy! Kedy je najlepšie kremelinu užívať? 

Najčastejšou otázkou týkajúcou sa užívania kremeliny je spôsob užívania. Akých pravidiel sa treba držať? Čo by si mal vedieť pred začiatkom ozdravenia organizmu pomocou kremeliny? Kremelina je 100% prírodný produkt. S jej užívaním sa vzhľadom na silný detoxikačný účinok spájajú určité obmedzenia. Všetko potrebné sa dozvieš v tomto článku.

Odfajknutím súhlasíte so spracovaním vaších cookies!