Nedostatočný príjem minerálov
15.9.2017

Nedostatočný príjem minerálov

Jednou z hlavných príčin nedostatku minerálov je nedostatočný príjem minerálov z potravín a doplnkov. Menej ako 4 percentá obyvateľstva konzumujú dostatočné množstvo ovocia a zeleniny na to, aby prijali potrebné množstvo minerálov zo stravy. Nediagnostikovaný dlhodobý nedostatok minerálov môže vyvrcholiť vážnymi zdravotnými problémami a netreba ho rozhodne podceňovať. Prečo je dostatočné množstvo minerálov dôležité? Aké sú príznaky nedostatku minerálov? 

Za posledných 200 rokov zem stratila až 75 percent minerálnych vrstiev. V 40. rokoch 20. storočia sa zaviedli hnojivá. Do pôdy uvoľnili iba 4 hlavné minerály, pričom väčšina makro a stopových minerálov sa zo zeme úplne vyčerpala.

Zdravé trávenie je základ

Menej ako 4 percentá obyvateľstva konzumujú dostatočné množstvo ovocia a zeleniny na to, aby prijali potrebné množstvo minerálov zo stravy. Zaujímavé je spojenie so zdravím tráviaceho traktu. Minerály sú pripojené k proteínom v čreve a sú prepravované cez zdravé klky do krvi. Ak je trávenie slabé a klky sú poškodené, nebudú k dispozícii správne proteíny a minerály sa nedostanú cez črevnú stenu.

Čo spôsobuje nedostatok minerálov?

Jednou z hlavných príčin nedostatku minerálov je nedostatočný príjem minerálov z potravín a doplnkov. Existujú rôzne druhy stravovania, ktoré môžu viesť k nedostatku minerálov. Nezdravá strava, ktorá sa skladá zo spracovaných potravín, diéty a nedostatočný príjem ovocia a zeleniny môže ľahko spôsobiť nedostatok minerálov v tele.

Diéty a nechutenstvo

Alternatívne spôsoby stravovania a strava obmedzujúca kalorický príjem často nedokážu uspokojiť potrebu minerálov. Tento problém sa týka ľudí snažiacich sa o zníženie telesnej hmotnosti alebo s poruchami príjmu potravy. Starší ľudia so slabou chuťou do jedla a vystresovaní ľudia trpiaci nechutenstvom taktiež zvyčajne vykazujú nedostatočný príjem kalórií a živín v strave.

Alternatívne spôsoby stravovania

Prísne obmedzenie niektorých druhov potravy môže tiež ľahko spôsobiť  nedostatok živín a minerálov. Vegetariáni, vegáni a ľudia s potravinovými alergiami alebo intoleranciou laktózy môžu mať minerálny nedostatok. Veľmi často nemajú potrebné informácie a poznatky k správnemu zostaveniu jedálnička a nedarí sa im efektívne nastaviť pravidelný príjem látok potrebných pre správne fungovanie organizmu.

Ďalšie zaujímavosti:

Kremík - minerál krásy a zdravia doplní kremelina!

Je diatomická zemina bezpečná na konzumáciu?

Kremelina vs. chudnutie

Kremelina detoxikuje a zbavuje parazitov

Ako užívať kremelinu?

Problémy s absorpciou živín

Problémy s trávením potravy alebo absorpciou živín môžu rovnako viesť k nedostatku minerálov. Medzi možné príčiny týchto ťažkostí patria:

 • ochorenia pečene, žlčníka, čriev, pankreasu alebo obličiek
 • operácie zažívacieho traktu
 • chronický alkoholizmus
 • lieky, ako sú antacidá (neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku), antibiotiká, preháňadlá a diuretiká

Nedostatok minerálov u žien

Nedostatok minerálov môže byť tiež dôsledkom zvýšenej potreby niektorých minerálov. Ženám často chýbajú minerály v období tehotenstva, po ťažkej menštruácii a po menopauze.

Dlhodobá únava

Väčšina ľudí vyhľadáva pomoc v dôsledku dlhodobej únavy, celkovej slabosti a slabej schopnosti koncentrácie. Často tieto problémy odhalia práve nedostatok minerálov v tele.

Aké sú príznaky nedostatku minerálov?

Príznaky nedostatku minerálov závisia od toho, ktoré živiny v tele chýbajú. Medzi možné príznaky patrí:

 • zápcha, nadúvanie alebo bolesť brucha
 • znížený imunitný systém
 • hnačka
 • nepravidelný srdcový tep
 • strata chuti do jedla
 • svalové kŕče
 • nevoľnosť a zvracanie
 • necitlivosť alebo mravčenie končatín
 • slabá koncentrácia
 • pomalý sociálny alebo duševný vývoj u detí
 • slabosť alebo únava

Prečo neprehliadať príznaky?

Môžeš zaznamenať 1 alebo viacero z týchto príznakov, líši sa tiež závažnosť nedostatku. Príznaky nedostatku môžu byť prehliadané alebo sa prejavia bez povšimnutia a na čas sa stratia. Dlhodobý nedostatok minerálov môže vyvrcholiť vážnymi zdravotnými problémami a netreba ho rozhodne podceňovať. 

Zdroj: eatlocalgrown.com, healthline.com, ancient-minerals.com

*Zuzana 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ 

 

Kremelina má mnoho využití v oblasti podpory zdravia. Jeden z dôvodov, prečo mnoho ľudí užíva kremelinu a jej popularita narastá, je práve jej schopnosť pomôcť v procese zbavovania nadbytočných kilogramov

Najčastejšou otázkou týkajúcou sa užívania kremeliny je spôsob užívania. Akých pravidiel sa treba držať? Čo by si mal vedieť pred začiatkom ozdravenia organizmu pomocou kremeliny? Kremelina je 100% prírodný produkt. S jej užívaním sa vzhľadom na silný detoxikačný účinok spájajú určité obmedzenia. Všetko potrebné sa dozvieš v tomto článku.

Pri výbere diatomickej zeminy treba pamätať na niekoľko dôležitých faktorov. Treba zvážiť nielen cenu. Okrem obsahu prítomných minerálov a kremíka je dôležitý aj obsah ďalších látok. Ako vybrať diatomickú zeminu? Čo je dôležité?

Odfajknutím súhlasíte so spracovaním vaších cookies!