Nedostatočný príjem minerálov
15.9.2017

Nedostatočný príjem minerálov

Jednou z hlavných príčin nedostatku minerálov je nedostatočný príjem minerálov z potravín a doplnkov. Menej ako 4 percentá obyvateľstva konzumujú dostatočné množstvo ovocia a zeleniny na to, aby prijali potrebné množstvo minerálov zo stravy. Nediagnostikovaný dlhodobý nedostatok minerálov môže vyvrcholiť vážnymi zdravotnými problémami a netreba ho rozhodne podceňovať. Prečo je dostatočné množstvo minerálov dôležité? Aké sú príznaky nedostatku minerálov? 

Za posledných 200 rokov zem stratila až 75 percent minerálnych vrstiev. V 40. rokoch 20. storočia sa zaviedli hnojivá. Do pôdy uvoľnili iba 4 hlavné minerály, pričom väčšina makro a stopových minerálov sa zo zeme úplne vyčerpala.

Zdravé trávenie je základ

Menej ako 4 percentá obyvateľstva konzumujú dostatočné množstvo ovocia a zeleniny na to, aby prijali potrebné množstvo minerálov zo stravy. Zaujímavé je spojenie so zdravím tráviaceho traktu. Minerály sú pripojené k proteínom v čreve a sú prepravované cez zdravé klky do krvi. Ak je trávenie slabé a klky sú poškodené, nebudú k dispozícii správne proteíny a minerály sa nedostanú cez črevnú stenu.

Čo spôsobuje nedostatok minerálov?

Jednou z hlavných príčin nedostatku minerálov je nedostatočný príjem minerálov z potravín a doplnkov. Existujú rôzne druhy stravovania, ktoré môžu viesť k nedostatku minerálov. Nezdravá strava, ktorá sa skladá zo spracovaných potravín, diéty a nedostatočný príjem ovocia a zeleniny môže ľahko spôsobiť nedostatok minerálov v tele.

Diéty a nechutenstvo

Alternatívne spôsoby stravovania a strava obmedzujúca kalorický príjem často nedokážu uspokojiť potrebu minerálov. Tento problém sa týka ľudí snažiacich sa o zníženie telesnej hmotnosti alebo s poruchami príjmu potravy. Starší ľudia so slabou chuťou do jedla a vystresovaní ľudia trpiaci nechutenstvom taktiež zvyčajne vykazujú nedostatočný príjem kalórií a živín v strave.

Alternatívne spôsoby stravovania

Prísne obmedzenie niektorých druhov potravy môže tiež ľahko spôsobiť  nedostatok živín a minerálov. Vegetariáni, vegáni a ľudia s potravinovými alergiami alebo intoleranciou laktózy môžu mať minerálny nedostatok. Veľmi často nemajú potrebné informácie a poznatky k správnemu zostaveniu jedálnička a nedarí sa im efektívne nastaviť pravidelný príjem látok potrebných pre správne fungovanie organizmu.

Ďalšie zaujímavosti:

Kremík - minerál krásy a zdravia doplní kremelina!

Je diatomická zemina bezpečná na konzumáciu?

Kremelina vs. chudnutie

Kremelina detoxikuje a zbavuje parazitov

Ako užívať kremelinu?

Problémy s absorpciou živín

Problémy s trávením potravy alebo absorpciou živín môžu rovnako viesť k nedostatku minerálov. Medzi možné príčiny týchto ťažkostí patria:

 • ochorenia pečene, žlčníka, čriev, pankreasu alebo obličiek
 • operácie zažívacieho traktu
 • chronický alkoholizmus
 • lieky, ako sú antacidá (neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku), antibiotiká, preháňadlá a diuretiká

Nedostatok minerálov u žien

Nedostatok minerálov môže byť tiež dôsledkom zvýšenej potreby niektorých minerálov. Ženám často chýbajú minerály v období tehotenstva, po ťažkej menštruácii a po menopauze.

Dlhodobá únava

Väčšina ľudí vyhľadáva pomoc v dôsledku dlhodobej únavy, celkovej slabosti a slabej schopnosti koncentrácie. Často tieto problémy odhalia práve nedostatok minerálov v tele.

Aké sú príznaky nedostatku minerálov?

Príznaky nedostatku minerálov závisia od toho, ktoré živiny v tele chýbajú. Medzi možné príznaky patrí:

 • zápcha, nadúvanie alebo bolesť brucha
 • znížený imunitný systém
 • hnačka
 • nepravidelný srdcový tep
 • strata chuti do jedla
 • svalové kŕče
 • nevoľnosť a zvracanie
 • necitlivosť alebo mravčenie končatín
 • slabá koncentrácia
 • pomalý sociálny alebo duševný vývoj u detí
 • slabosť alebo únava

Prečo neprehliadať príznaky?

Môžeš zaznamenať 1 alebo viacero z týchto príznakov, líši sa tiež závažnosť nedostatku. Príznaky nedostatku môžu byť prehliadané alebo sa prejavia bez povšimnutia a na čas sa stratia. Dlhodobý nedostatok minerálov môže vyvrcholiť vážnymi zdravotnými problémami a netreba ho rozhodne podceňovať. 

Zdroj: eatlocalgrown.com, healthline.com, ancient-minerals.com

*Zuzana 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ 

 

Každý deň prichádzame do styku s veľkým množstvom toxínov nielen z ovzdušia, vody a znečisteného životného prostredia, ale aj z potravín a látok, ktoré vstrebávame do svojho tela. Ľudské Telo má prirodzenú schopnosť očisty. Táto schopnosť však je s nárokmi moderného života obmedzená a často nedostatočná. Výsledkom je neschopnosť tela poradiť si s následkami zanesenia organizmu. Ako telu pomôcť a uľahčiť potrebné detoxikačné procesy? Ako môže pomôcť kremelina? 

Čo je na kremeline také zvláštne? Čim je výnimočná? Ak si sa už o kremeline niečo dozvedel, asi ťa zaujímajú odpovede na tieto otázky. Zaujímavé je najmä to, že za jej účinkami, tak ako v prípade iných zázračných produktov, nestoja žiadne zázraky. Spôsob fungovania kremeliny je, spolu s dôvodom jej pozitívnych účinkov, dobre známy a jednoduchý. Nie je za tým nič iné ako sila prírody. Aký má užívanie kremeliny dopad na organizmus? 

V začiatkoch užívania kremeliny som vychádzala z toho, že jednoducho nemôžem jesť a piť čokoľvek. Čo sa zmenilo pri úžívaní kremeliny? Ako som sa zbavila ekzému, akné, únavy a  zlého trávenia? 

Odfajknutím súhlasíte so spracovaním vaších cookies!